X Międzyszkolny Konkurs „Czy wiesz, co jesz?”

W roku szkolnym 2016/2017 po raz jedenasty Szkoła Podstawowa nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Przemyślu przystąpiła do realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!”. Promuje on zasady zbilansowanej diety i aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Jego celem jest edukacja w zakresie kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci. Odbywa się ona poprzez propagowanie zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. W naszej szkole program realizowany jest w klasach IV-VI metodą projektu.

W tym roku szkolnym zwracamy uwagę na piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej oraz układanie jadłospisów zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia. Tegorocznym celem działań podjętych w szkole jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i zachęcanie do aktywności fizycznej. Na lekcjach uczniowie zdobywają praktyczną wiedzę na temat zdrowego stylu życia oraz odczytywanie informacji z etykiet. W realizacji programu pomocne są atrakcyjne materiały dydaktyczne przeznaczone dla uczniów, rodziców i nauczycieli, które są dostępne na stronie programu. Naszymi partnerami są Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przemyślu i Nadleśnictwo Krasiczyn. W ramach realizacji „Trzymaj formę” od 2008 r. organizujemy Międzyszkolny Konkurs „Czy wiesz, co jesz?”, nad którym Honorowy Patronat objęli Prezydent Miasta Przemyśla i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu. Konkurs jest adresowany do uczniów klas V i VI przemyskich szkół, których chcemy zachęcić do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych.

W dniu 10.02.2017 r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Przemyślu odbył się X Międzyszkolny Konkurs „Czy wiesz, co jesz?”. W konkursie wzięły udział przemyskie szkoły podstawowe: SP 1, SP 4, SP 6, SP 14, SP 15, SP 16 i ZPSM Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia. Konkurs został zorganizowany w ramach realizacji XI Edycji Programu „Trzymaj formę”.

Celem konkursu było popularyzowanie wśród dzieci tematyki prozdrowotnej i kształtowanie postawy świadomego konsumenta. Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie rozwiązywali test, który sprawdzał ich wiadomości m.in. z zakresu budowy i funkcjonowania układu pokarmowego, znajomości witamin, piramidy żywienia, obliczania BMI. Druga część polegała na napisaniu przepisu na zdrowy jogurt. Uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy, dlatego do końca konkursu rywalizacja była wyrównana. I miejsce zajął ZPSM Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia, II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 6, III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody. Sponsorami nagród byli: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu, Centrum Języków Obcych „Student” w Przemyślu i Aviva. Poczęstunek dla uczestników konkursu ufundowała firma Piotruś Pan Spółka z o.o. Spółka Komandytowa oraz Gospodarstwo Rolne Tadeusza Szeligi z Żurawicy. Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy za pomoc.