Dzień Bezpiecznego Internetu w świetlicy

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym parterem wydarzenia jest Fundacja Orange i Facebook. Tegoroczne wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem ministrów: Edukacji Narodowej, Cyfryzacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rzecznika Praw Dziecka, a także Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W dniu 7 lutego 2017r. po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu.

Z tej okazji w świetlicy szkolnej organizowane były zajęcia poświęcone Internetowi i zachowaniu jego użytkowników w sieci. Ich cel to budzenie świadomości, że każdy internauta może przyczynić się do tego, by Internet był miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Na wstępie uczniowie wypełniali literówkę z hasłem INTERNET, używając słownictwa związanego z tematem. Temu zadaniu towarzyszyły dyskusje, była to również okazja do objaśniania pojęć mniej znanych. Omówione zostały zalety Internetu. Dzieci uświadamiały sobie jakie możliwości daje zastosowanie sieci w edukacji, kontaktach z rówieśnikami. Podawały przykłady wykorzystania Internetu jako formy twórczej rozrywki.

Podczas kolejnych zajęć odbyły się pogadanki na temat niebezpieczeństw czyhających na użytkowników sieci na podstawie filmików z serii „Owce w sieci” (wykorzystywanie zdjęć, filmów, nagrań, danych osobowych) oraz zasad dobrego zachowania internautów (netykieta). Dzieci poznały 4 podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci: chroń dane; zabezpiecz swój komputer; mów, gdy coś cię niepokoi; nie ufaj osobom poznanym w sieci. Następnie kolorowały obrazki z bohaterami filmików. Miały też okazję do wspólnych zabaw ruchowych („chroń dane”, zabawa na hasło „enter”, „prawda-fałsz”). Uczestniczyły również w ćwiczeniach typu  „Wyszukiwarka”, w trakcie których uczyły się w jaki sposób najszybciej odnaleźć właściwe informacje w sieci.

Zajęcia bardzo się spodobały. Uczniowie zainteresowani tematem chętnie w nich uczestniczyli. Uświadomili sobie, że każdy z użytkowników internetu ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.