Warsztaty „Od ziarenka do bochenka”

Uczniowie klasy 3c odwiedzili Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej i uczestniczyli w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”. Celem wizyty było poznanie procesu produkcyjnego chleba – od małego ziarenka, które jest wysiewane przez rolnika, do wypieku bochenka przez piekarza.

W programie warsztatów znalazło się zapoznanie z produktami potrzebnymi do wypieku chleba, samodzielne wykonanie ciasta i nałożenie go do foremek. W trakcie pieczenia chleba dzieci miały możliwość wysłuchania opowieści o obrzędach przy  dawnym wypieku chleba w tradycyjnych piecach chlebowych, sposobach wytwarzania rożnego rodzaju pieczywa, pracy piekarza oraz tego jak cenny jest chleb podczas prezentacji multimedialnej i rozmowy z pracownikiem muzeum. Kiedy chlebki były już prawie upieczone, a wspaniały zapach unosił się w pomieszczeniu wszyscy kolorowali ilustracje upajając się tym cudownym zapachem.

Wypieczone chlebki dzieci zabrały do domu, bo warto pamiętać, że chlebem trzeba się dzielić!

Dorota Mykita