Zabawy ze sztuką w plenerze…

W drugim semestrze br. szkolnego kontynuowane były zajęcia plastyczne w Galerii Sztuki Współczesnej w ramach projektu „Spotkania ze sztuką – dzieci w galerii”. Brała w nich udział 11 - osobowa grupa podopiecznych świetlicy z klas III b i III c. Zajęcia w sposób niezwykle ciekawy i inspirujący prowadziła Pani Anna Drymajło. Podczas „Spotkań ze sztuką” najważniejszy jest sam proces twórczy, a nie idealny i piękny rezultat – ta myśl towarzyszyła wszystkim zajęciom. Dzięki temu artystyczna przygoda wciągnęła wszystkie dzieci, niezależnie od poziomu zdolności plastycznych.

Najwięcej przyjemności dostarczyły uczestnikom zajęcia w plenerze. Pod wrażeniem prac pana Andrzeja Cieszyńskiego (wystawa Triennale Srebrny Czworokąt) odkrywali malarstwo „gestu” polegające na spontanicznym rozlewaniu, chlapaniu i rozcieraniu farby na płótnie. Na dużych arkuszach papieru, pełni swobody mogli cieszyć się wszelkimi możliwymi plamami. Jedne z majowych zajęć odbyły się na Rynku. Dzieci zainspirowane wystawą Weroniki Beli i Ivara Hagrena „Meteorologicznie prywatnie” narysowały cykl rysunków przedstawiających wybrane drzewo. Wszystkie prace zostały powieszone przez autorów na wystawie w Galerii i mogły być podziwiane przez zwiedzających tego dnia wystawę. „Meteoroloiczna” wystawa nie mogła się obyć bez pokazania na czym polega praca meteorologa, jak wygląda ogródek meteorologiczny i jakie urządzenia są potrzebne do obserwacji pogody. Sztuka współczesna nie boi się nauki. Bardzo często najnowocześniejsze osiągnięcia techniki inspirują artystów. Równie ciekawe były ostatnie, pożegnalne zajęcia, podczas których uczniowie poznali postać współczesnego polskiego rzeźbiarza Pawła Althamera i jego pomysły na sztukę. Potem dzieci tworzyły własne instalacje odzwierciedlające wylosowane hasła i bawiły się w rzeźbiarzy ustawiając kolegów w określonych pozach.

Ponadto uczestnicy projektu po obejrzeniu wystawy „Driady” Lili Kalinowskiej stworzyli własne „tabliczki ze wspomnieniami”. W tym zadaniu nie liczyła się
dokładność. Największą rolę odgrywała autentyczność wspomnień.
Natomiast wystawa Barbary Hubert „Obrazy przepływającego świata” przedstawiająca drzewa w malowniczych krajobrazach stała się punktem wyjściowym do zajęć techniką wydrapywanki „Owady, które można spotkać w lesie ;”Pejzaże” – rysowane pastelami olejnymi oraz „Drzewa” malowane farbami.

Wszystkie zajęcia dostarczyły uczestnikom wielu emocji i uwrażliwiły ich na odbiór sztuki przedstawianej w różnych formach. Dziękujemy pomysłodawcom projektu „Spotkania ze sztuką” za to, że mogliśmy być jego częścią!!!

Małgorzata Brzostowska