JuraPark Bałtów – klasa III c w krainie dinozaurów

W dniu 3 czerwca 2022 roku klasa III c wyruszyła wczesnym rankiem w niezwykłą podróż do czasów prehistorycznych do krainy dinozaurów. Uczniowie uczestniczyli w wycieczce do „Parku dinozaurów” w Bałtowie. Choć droga była daleka, a niektórzy troszkę niewyspani i zmęczeni okazało się, że było warto.

Ogromne wrażenie zrobiły naturalnej wielkości dinozaury rozmieszczone wzdłuż ścieżki spacerowej JuraParku. Pani przewodnik z zainteresowaniem opowiadała dzieciom o każdym napotkanym na ścieżce okazie

Z kolei w Muzeum Jurajskim dzieci obejrzały różnego rodzaju skamieniałości. Były to kości dinozaurów, szczątki morskich gadów zęby rekinów, koralowce i głowonogi. Największe wrażenie zrobiło Prehistoryczne Oceanarium. Za pomocą technologii trójwymiarowego przekazu przenieśliśmy się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. Mieliśmy okazję spotkać się „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu.

Po wrażeniach w Oceanarium zwiedzaliśmy Zwierzyniec Bałtowski, gdzie na obszarze 40 ha puszczone wolno spacerowały dzikie zwierzęta, które oglądaliśmy przez okna amerykańskich School Busów. Na spotkanie z różnobarwnym światem ptaków wybraliśmy się do „dolnej części” bałtowskiego Zwierzyńca. Obejrzeliśmy tam różne zwierzęta: ibisy, żurawie koroniaste i stepowe, egzotyczne gatunki kaczek, gęsi i gołębi, papug, różnorodne bażanty i pawie oraz liczne drapieżniki. Dopełnieniem tego obrazu były liczne ssaki, wśród których uwagę dzieci przyciągnęły najbardziej kuce, osły, daniele i zabawne małpki makaki.

Dzieci miały okazję obejrzeć Polskę w miniaturze, czyli 50 pięknych zamków w miniaturze w jednym miejscu, ale usytuowanych w różnych miejscach w Polsce. Trzeba przyznać, że niektóre miniatury były pokaźnych rozmiarów. Kolejnym punktem programu było spotkanie z czarownicą, która opowiadała o mocy i leczniczym działaniu ziół oraz przypomniała o trzech magicznych słowach. Dzieci spróbowały jak smakuje zasuszona pokrzywa i bawiły się w przeciąganie liny, przechodzenie przez sieć pająka oraz tajemniczy tunel.

Uwieńczeniem naszej wycieczki były zabawy w parku rozrywki , gdzie dzieci do woli kręciły się na karuzelach, zjeżdżały na dmuchanych zjeżdżalniach, nurkowały w basenach z piłeczkami, skakały na Euro-bungy i trampolinach, jeździły kolejką i huśtały się w statku pirackim. Na zakończenie wizyty w Bałtowie w sklepikach z pamiątkami dzieci zakupiły pamiątki.

Z wycieczki do Krainy Dinozaurów wszyscy wrócili pełni wrażeń i zadowoleni Z pewnością była to niezapomniana przygoda.

Renata Fedewicz