Tajniki alfabetu Braille'a - zajęcia w świetlicy

W tym tygodniu uczniowie z pierwszej grupy świetlicowej rozpoczęli przygodę z nową książką - "Opowieści o psach, które ratowały świat" autorstwa Kimberlie Hamilton. Są to historie prawdziwych psich bohaterów, którzy przyłożyli łapę do tego, aby świat był lepszy.

Historia Buddy - pierwszego amerykańskiego psa przewodnika, stała się inspiracją do rozmów na temat życia i funkcjonowania osób niepełnosprawnych, w tym osób niewidomych. Dzieci poprzez naukę i zabawę próbowały przekonać się, jak trudno jest poruszać się z zasłoniętymi oczami, polegając jedynie na wskazówkach przewodnika oraz ile zaufania do drugiej osoby, wymaga takie zadanie.

Kolejną trudnością do pokonania było czytanie i pisanie alfabetem Braille'a, którym posługują się ludzie niewidomi. Uczniowie z pomocą nauczyciela poznali poszczególne litery, a potem samodzielnie na kartce papieru wyklejali kropkami z plasteliny wiadomości, które ich koledzy opuszkami palców i z zamkniętymi oczami starali się odczytać.

Wszyscy znakomicie poradzili sobie z tym zadaniem!

Teresa Stankiewicz