Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 KWIETNIA obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to, promujące czytanie książek i zwracające uwagę na prawa autorskie artystów do swych dzieł,obchodzone jest rokrocznie 23 kwietnia, dla uczczenia pamięci zmarłych tego właśnie dnia:

Miguela de Cervantesa – hiszpańskiego pisarza, autora powieści „Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy”,

Williama Szekspira- słynnego dramaturga angielskiego,
autora „Romea i Julii”, „Hamleta”, „Makbeta”,

Inci Garcilaso de la Vegi- historyka peruwiańskiego.

Data ta kojarzona jest również z hucznie obchodzonym w Katalonii świętem patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją święta, 23 kwietnia mężczyźni obdarowują kobiety czerwonymi różami, symbolizującymi krew zabitego przez św. Jerzego smoka.
By się uprzejmie odwzajemnić, kobiety ofiarowują mężczyznom w podarunku książki.
Z tej okazji nasi uczniowie z klasy 6d i 7d przygotowali plansze na temat święta i jego patronów. Przedstawili zalety czytania książek oraz przygotowali plakaty, zachęcające do przeczytania swych ulubionych książek. Swoje prace prezentowali w klasie, a następnie na korytarzu można było oddać na nie głosy.
Uczennice z klasy 8d- Gabriela Gwiazdoń, Maja Grabowska i Marlena Krupa zajęły się przygotowaniem konkursu, przeprowadzeniem go i liczeniem głosów.
W sumie oddano 215 głosów, a zwyciężyły następujące prace

Miejsce I –dwie piękne prace:

Daniela Halek 6d
N . Springer- cykl książek detektywistycznych o Enoli Holmes, siostrze Sherlocka Holmesa,

Aleksandra Makar 6d
D. Terakowska „Tam gdzie spadają anioły”.

Miejsce II

Jagoda Przybyłko i Hubert Wojdylak 7d
E. Hunter, cykl książek „Wojownicy”.

Miejsce III

Maja Wiarska 6d
L.M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”.

Dziękuję wszystkim za udział, piękne prace, pomoc i wspólną zabawę - M. Łuszczki