Kropka w świetlicy – 2021

Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna.

Gdy maleńkiej Vashti bardzo zrzedła mina.

Miała za zadanie znaczek namalować, jednak ona chciała swoje farbki schować.”

- jest to fragment piosenki napisanej przez panie: Jolantę Okuniewską i Barbarę Skrzypiec, który pomógł nam w świetlicy po raz kolejny zorganizować jedno z najbardziej radosnych świąt edukacyjnych – Międzynarodowy Dzień Kropki przypadający 15 września.

Obchody tego dnia zapoczątkowała książeczka „The Dot” Petera Reynoldsa oraz filmik p/t samym tytułem. Przedstawiona / przypomniana została historia dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki kropceuwierzyła w siebie. Nasi uczniowie ubrani i przystrojeni w kropki z uwagą wysłuchali i obejrzeli historię dziewczynki. W poszczególnych grupkach świetlicowych rozmawialiśmy o tym - co to znaczy być twórczym? oraz o wzajemnym dodawaniu sobie odwagi i wiary w siebie. Następnie z entuzjazmem przystąpiliśmy do działań praktycznych, których motywem przewodnim była kropka. W grupach sporo się działo od twórczych prac plastycznych, zabaw ruchowo – tanecznych, konstrukcji przestrzennych po prezentacje swoich talentów oraz demonstrowanie ich przed wszystkimi w grupie ( dla niektórych uczniów było to nie lada wyzwanie – podjęte z ochotą i radością ).

Wszyscy jesteśmy zgodni co do słów, że Dzień Kropki powinien być obchodzony każdego dnia. Talenty odkrywamy na co dzień, zauważamy je i celebrujemy ciesząc się i poniekąd chwaląc się nimi. I dzisiaj również przypomnieliśmy sobie o naszych talentach. Nawet ci z nas, którzy często powtarzają, że nie są utalentowani odkryli, że coś potrafią, coś sprawia im wielką radość, motywuje do działania, dodaje odwagi i poczucia własnej wartości – To właśnie są nasze zdolności! Pokazujmy naszym wychowankom, że wiemy ile potrafią zrobić i że będziemy ich wspierać w tych działaniach.

Dzień ten wywołał dużo radości i uśmiechów. Wyzwolił kreatywne działania. Było kolorowo, głośno, wesoło…kropkowo! Nikt w tym dniu nie był w kropce, za to wszyscy byli „zakropkowani”. Przed nami jeszcze wiele takich dni…przecież to dopiero początek roku szkolnego!

Nasze świętowanie zostało oznaczone na Zakropkowanej Mapie – Dot Day 2021 Poland.

Zapraszamy do fotorelacji z prezentacji talentów naszych świetliczaków.

M.Lenik, M.Szewczyk