Międzynarodowy Dzień Kropki w świetlicy

„Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna.
Gdy maleńkiej Vashti bardzo zrzedła mina.
Miała za zadanie znaczek namalować, jednak ona chciała swoje farbki schować.”

– jest to fragment piosenki napisanej przez panie: Jolantę Okuniewską i Beatę Skrzypiec, który pomógł nam w świetlicy po raz pierwszy zorganizować jedno z najbardziej radosnych świąt edukacyjnych – Międzynarodowy Dzień Kropki.

W tym roku dzień 15 września /data obchodów/ wypadł w sobotę więc nasze świętowanie odbyło się w piątek. Książeczka „The Dot” Petera Reynoldsa zapoczątkowała obchody tego dnia. Opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Historia dziewczynki została przetłumaczona  na kilkadziesiąt języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Treść jej jest bardzo oszczędna, a rysunki pozwalają nawet małym dzieciom, które nie potrafią czytać polubić dziewczynkę, główną bohaterkę utworu.

Nasi wychowankowie ubrani i przystrojeni w kropki wysłuchali i obejrzeli historię Vashti. Wspólnie rozmawialiśmy o tym, co to znaczy być twórczym oraz o wzajemnym dodawaniu sobie odwagi i wiary w siebie. Następnie z entuzjazmem przystąpiliśmy do działań praktycznych, których motywem przewodnim była oczywiście kropka. Uczniowie prześcigali się w swoich pomysłach i kreatywności. Nie zabrakło też twórczej inwencji podczas zabaw tanecznych przy muzyce. Kolorowe prace plastyczne zostały umieszczone w świetlicowej galerii.

Po całym kropkowym dniu wszyscy zrozumieli, że każdy z nas ma jakiś talent i najważniejsza jest wiara w swoje możliwości. Starajmy się na co dzień odkrywać nasze talenty i pokazujmy zwłaszcza naszym wychowankom ,że widzimy ile potrafią zrobić i że będziemy ich wspierać w tych działaniach.

Nasza szkoła w tym roku została oznaczona na Zakropkowanej Mapie – 2018 Google My Maps /wśród 636/ na 288 pozycji. Aby tę inicjatywę jeszcze wzmocnić bierzemy udział w akcji Wędrująca Księga Kropki i czekamy na dokonanie w niej wpisu.

Ten dzień wywołał dużo radości i uśmiechów, sprzyjał odkrywaniu talentów, wyzwolił kreatywne działania, było kolorowo, wesoło…kropkowo! Przed nami jeszcze wiele takich dni …przecież to dopiero początek roku szkolnego!

W przyszłym roku z nowymi pomysłami…- TEŻ KROPKUJEMY!!!