Andrzejki w muzeum i nie tylko!

Andrzejki, „jędrzejówki”, Jędrzejki, to święto obchodzone w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię dnia świętego Andrzeja. Tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historię, pierwsze wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Dawniej wróżby andrzejkowe traktowane były niezwykle poważnie, teraz jest to wesoła zabawa z przymrużeniem oka!

Tematyka „andrzejkowa” towarzyszyła zajęciom świetlicowym w ostatnim tygodniu listopada. Dzieci miały okazję poznać tradycje andrzejkowe; uczestniczyły w wielu wróżbach; czytały wiersze i opowiadania; kolorowały obrazki tematyczne. Wykonały także dekorację do sali świetlicowej i świetnie się bawiły przy rytmach ulubionej muzyki.

Podopieczni świetlicy szkolnej wzięli również udział  w warsztatach andrzejkowych w ramach oferty edukacyjnej Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Dzieci poznały dawne tradycje oraz zwyczaje podczas prezentacji multimedialnej, a później wzięły  udział w zabawach i wróżbach w podziemiach muzeum. Losowały z tajemniczego worka akcesoria symbolizujące przyszły zawód. Była też wróżba „serduszka z imionami" oraz „wędrujące buty". Najbardziej emocjonujące okazało się lanie wosku przez dziurkę od klucza i „odczytywanie” powstałych kształtów oraz andrzejkowe koło fortuny. Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali na pamiątkę kolorowe gwiazdki z masy solnej. Wszystkim podobały się tegoroczne  „andrzejki” w muzeum i nie tylko!

M. Brzostowska