Wizyta górników w klasie 3c

4 grudnia obchodzimy Dzień Górnika. Z tej okazji uczniów klasy 3c odwiedzili pan Jacek Berezowski i Wojciech Kapłon – górnicy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa PGNiG.

Podczas spotkania dzieci miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywane są różne minerały takie jak: węgiel, sól, siarka, miedź czy ropa oraz jak bardzo one są nam potrzebne w codziennym życiu. Górnicy przybyli w stroju galowym. Dlatego dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska mundurowi, czapce górniczej zwanej czako,  symbolom naszywanym na mundurze, a nawet szabli do pasowania na górnika. Pan Jacek wyjaśnił dzieciom, jakie znaczenie mają kolory pióropuszy na czapce i kto je nosi. Dzieci chętnie i z zaciekawieniem wysłuchały opowieści. W trakcie wizyty zadawały wiele pytań, na które gość chętnie odpowiadał. Górnicy przynieśli dla uczniów, do złożenia czako, w których zrobili pamiątkowe zdjęcia. Na zakończenie dzieci serdecznie podziękowały panom górnikom za miłe spotkanie i wręczyły dyplomy, na których były ważne słowa – życzenia:

Niech Święta Barbara nieustannie otacza Was i Wasze Rodziny

ochronnymi ramionami, zapewniając poczucie bezpieczeństwa

i pewności dnia jutrzejszego.

Szczęść Boże!

Dorota Mykita