Wycieczka klasy 3c do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

W dniu 6.12.2016r. uczniowie klasy 3c pod opieką wychowawczyni klasy i pani Eweliny odwiedzili Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Na miejscu uczestników przywitała pani Magda, która była przewodniczką. Po przejściu do sali z piecem hutniczym dzieci uczestniczyły w pokazie produkcji szkła. Poznały techniki barwienia, wydmuchiwania i kształtowania masy szklanej. Wybijały też medal z gorącego szkła. Następnie odbyły się warsztaty zdobienia bombki choinkowej. Dzieci dostały kolorowe bombki, farby akrylowe, brokaty i swoimi pomysłami ozdabiały powierzchnie szklanej kuli. Następnie dzięki prezentacji multimedialnej i filmowi w kinie poznały historię huty szkła w Krośnie. W kolejnych pomieszczeniach oglądały jak szlifuje się szkło, ozdabia bombki, tworzy szklane figurki oraz wycina witraże. Ostatnim punktem zwiedzania były sale w piwnicach pod Rynkiem krośnieńskim zwane „salami fizyki i doświadczeń ze szkłem i światłem". To miejsce zauroczyło uczestników, zwłaszcza, że w jednym z pomieszczeń znajdowały się artystyczne rzeźby ze szkła – niezwykłe i bardzo drogie.
Na zakończenie wizyty wszyscy mogli zakupić pamiątki. Otrzymali również oryginalnie zapakowane, własne wytwory pracy, z warsztatów zdobienia szkła.
Wycieczka ta była bardzo ciekawa i pouczająca. Pokazała jak piękne rzeczy może tworzyć człowiek.

Autorzy:
Maksymilian Grech – uczeń klasy 3c