Zafascynowani teatrem…

Były sobie świnki trzy… Chyba każdy zna historię trzech świnek, które zbudowały dom ze słomy, drewna oraz cegieł, by uniknąć złego i bardzo głodnego wilka. Mało kto zna zaś, świnki zamieszkujące kram pewnego sprytnego i przebiegłego handlarza… Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej mieli okazję poznać tę niezwykłą historię, opartą na baśni braci Grimm, a pieczołowicie przygotowaną i wystawioną w Przemyskiej Bibliotece Publicznej przez Teatr Nemno z Rzeszowa. Śmiechu było co nie miara, ale pojawiały się też elementy grozy, szczególnie w obecności złego i wygłodniałego wilka… Uczniom bardzo podobał się spektakl, a poza walorami artystycznymi uczniowie zwrócili również uwagę na trud pracy aktora włożony w spektakl, gdyż odgrywał on role kilku postaci, zmieniał stroje, a także w doskonały sposób modulował głos.

Nie było to jedyne spotkanie z teatrem naszych uczniów. W marcu cyklicznie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru – w tym roku przygotowaliśmy wielką laurkę, którą wysłaliśmy do teatru Maska w Rzeszowie.

Świetlica od 3 lat uczestniczy również w projekcie iTeatr (internetowy teatr dla szkół i placówek oświatowych). Jest to autorski projekt realizowany przez  Telewizję Polską S.A., oparty  na idei promowania i przybliżania teatru szerszej publiczności. Widzowie oglądają spektakle z teatrów w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Spektakle stanowią inspirację do zajęć plastycznych, literackich i wychowawczych.

W bieżącym roku szkolnym grupy świetlicowe obejrzały następujące sztuki teatralne: Kolorowi ludzie z Teatru Lalki i Aktora w Opolu; Akademia Pana Kleksa z Teatru Maska w Rzeszowie ; Bromba w sieci z Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie oraz Zorro z Teatru  Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. Każde spotkanie z teatrem przyniosło nowe emocje,  pozwoliło na rozwinięcie skrzydeł wyobraźni oraz inne, bo bajkowe i kolorowe spojrzenie na świat.

Marzena Kogut, Małgorzata Brzostowska