Wycieczka klasy 4b

Dnia 26 kwietnia klasa 4b wybrała się na jednodniową wycieczkę. Dzieci zwiedzały Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oraz Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Zwiedzanie rozpoczęło się w Bóbrce, gdzie dzieci zapoznały się z teoriami powstania ropy naftowej oraz położeniem złóż kopalin w Polsce, oglądały interesujące hologramy przedstawiające pracę w dawnej aptece oraz tajemnice prac Ignacego Łukasiewicza. Uczniowie zwiedzali ekspozycję w tzw. Domu Łukasiewicza, w tym oglądali różnorodne lampy naftowe oraz XIX – wieczne budynki warsztatu i kuźni. Na zakończenie na zwiedzających czekała multimedialna sala gazownicza. W jej podziemiach dzieci poznały sposoby poszukiwania, wydobycia i dystrybucji gazu ziemnego.

Po wizycie w Bóbrce klasa 4b udała się do Krosna aby zwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła oraz wziąć udział w warsztatach malowania na szkle. Uczniowie zobaczyli na czym polega tworzenie szkła, poznali historię jego produkcji i samodzielnie wykonali rysunki na szkle. Podglądali również pracowników przy grawerowaniu oraz zdobieniu szklanych wyrobów. Dzieci mogły podziwiać dzieła szklanej sztuki wykonane przez najsłynniejszych artystów działających lub związanych z Krosnem. Poznały właściwości szkła przeprowadzając eksperymenty na szklanych rekwizytach jak soczewki, kalejdoskop, światłowody.

Po długim zwiedzaniu zmęczeni ale zadowoleni uczniowie wrócili do domu. Wizytę w Krośnie będą im przypominać własnoręczne rysunki na szkle.

Anna Kwaśnik