Wiosenne spotkania z filmem

Dzieci ze świetlicy szkolnej spotkały się kilkakrotnie ze sztuką filmową – uczestniczyły w projektach prezentujących pełnometrażowe, kinowe filmy animowane oraz  premierowe polskie animacje w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji „O!Pla”

W marcu uczniowie z klas: I b, II c, III a, III b i III c podczas 2 spotkań,  uczestniczyli w projekcie Kino na Temat Junior w kinie Helios. Podstawową formą projektu są edukacyjne spotkania z filmem  dla uczniów klas młodszych i przedszkolaków. Przed seansem odbywają się warsztaty skonstruowane zgodnie z obowiązującą podstawą programową oraz quizy z atrakcyjnymi nagrodami. Projekt jest  koordynowany przez profesjonalnych edukatorów i trenerów edukacji filmowej.

Tym razem nasi podopieczni uczestniczyli w zajęciach o owadach. Poznali ciekawostki związane z  ich życiem, wyglądem, miejscami gdzie mieszkają. Okazało się, że małe stworzonka są pożyteczne – jak pracowite mrówki czy miododajne pszczoły. Dzieci przypomniały sobie również animacje  i bajki, w których głównymi bohaterami były owady oraz wzięły udział w quizie tematycznym. Następnie obejrzały film Robaczki z zaginionej dżungli. Było to nowe doświadczenie dla widzów, ponieważ animacja „przemawiała” do nich pięknym zdjęciami i muzyką - bez dialogów. Podobało się bardzo!

W pierwszym tygodniu kwietnia podopieczni świetlicy z  wszystkich grup wraz wychowawcami uczestniczyli w spotkaniach z filmem animowanym  w ramach  Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji „O!Pla” (skrót oznacza: „O! Polska Animacja”).Festiwal odbywa się od 2013 roku, a  jego celem jest promowanie rodzimej animacji autorskiej w kraju i za granicą. Zamknięte pokazy filmowe dla naszych uczniów zostały zorganizowane w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu. Widzowie zetknęli się z nietuzinkowymi obrazami i  różnymi technikami animacji. Dzieci wzięły również udział w głosowaniu festiwalowym w Konkursie Teraz Dzieci Mają Głos!im. Leszka Gałysza. Uczestnikom pokazu najbardziej podobały się filmy:Basia i nowy braciszek (Marcin Wasilewski Grupa Smacznego), Mami Fatale: Dzikołak (Łukasz Kacprowicz - Grupa Smacznego/SMF) oraz Bulf (Marcin Domitrz i Adam Witkowski).

Ostateczne wyniki festiwalu zostaną ogłoszone pod koniec kwietnia. Jesteśmy ciekawi, czy wybrane przez nas animacje otrzymają festiwalowe nagrody. Trzymamy kciuki!

M. Brzostowska