Projekt Dzieci w galerii – spotkania ze sztuką

Każde dziecko jest artystą.

Jedyny problem to pozostać artystą,

kiedy się już dorośnie...

Pablo Picasso

Projekt Dzieci w galerii – spotkania ze sztuką jest realizowany przez  Galerię Sztuki Współczesnej w Przemyślu w ramach działalności edukacyjnej placówki. Chociaż  sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, nasz udział w projekcie trwa już 5 lat. Co roku uczestniczą w nim podopieczni świetlicy szkolnej.

W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego odbyło się 16 spotkań ze sztuką. Grupa uczestników liczyła 15 uczniów ( kl. III b i III c). Warsztaty  plastyczne odbywały się raz w tygodniu w profesjonalnie urządzonej pracowni. Zajęcia z naszymi dziećmi prowadził p. Andrzej Cieszyński- artysta plastyk i pracownik BWA.

Podczas zabawy  w artystów, uczniowie eksperymentowali z formą i barwą tworząc własne prace  różnorodnymi technikami plastycznymi (z wykorzystaniem pasteli, kredek, farb akrylowych i papieru o różnej fakturze). Uczestnicy pracowali z radością i zaangażowaniem. Zajęcia wpłynęły na rozwój: wyobraźni twórczej, myślenia abstrakcyjnego oraz umiejętności wyrażania własnych opinii.

Podczas wizyt w BWA dzieci zobaczyły następujące wystawy: Artefakty /Ziemią związani (autorzy: Frączek, Kucia, Ożóg) oraz  Grafika (Grzegorz Dobiesław Mazurek) –wrzesień; Nowe obrazy (Piotr Wójtowicz)- październik; Artyści z naszego podwórka - malarstwo (Elżbieta Cieszyńska) – listopad;  Czas i Przestrzeń. Papier przyjmie wszystko...(Helena Jacyno) – grudzień oraz  3 X FOTO (autorzy: Jędruch, Niezgoda, Szwic) -  styczeń. Oglądane wystawy tworzyły klimat spotkań i inspirowały do samodzielnej ekspresji plastycznej. Obcowanie  z malarstwem, grafiką i fotografią miało pobudzić wrażliwość uczestników i przygotować  ich do  odbioru  sztuki współczesnej.

Do realizacji zajęć plastycznych wracamy po feriach.

Małgorzata Brzostowska