Wycieczka klas V a i VI d do Muzeum Kultury Szlacheckiej

W czwartek 29 listopada 2018 r. uczniowie klas V a i VI d wraz z wychowawczyniami wyruszyli do Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej.

Mogliśmy  tam uczestniczyć w kreatywnych warsztatach tworzenia i zdobienia pierników, co pozwoliło poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Zapoznaliśmy się z tradycjami wyrobu tego aromatycznego specjału oraz jego rodzajami. Podczas wałkowania i  nadawania mu wybranych form panowało ogromne skupienie. Po upieczeniu, gotowe pierniki nabrały koloru i blasku dzięki barwnym ozdobom. Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywności i fantazją.

Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy wspaniałe wnętrze szlacheckiego dworu z XVII wieku . Lekcja muzealna przybliżyła nam tematykę lokalnych tradycji i kultury dawnej. Mogliśmy przyjrzeć się autentycznym, rzadkim okazom typowo polskich mebli dworskich, tkaninom  i obrazom, żyrandolom z XIII i XIX wieku. To wszystko oraz liczne sarmackie detale tworzą specyficzną atmosferę i pozwalają zwiedzających podróżować w czasie.

Barbara Warchał