Górnicy gazu ziemnego gośćmi uczniów klasy 2c

Zbliżająca się Barbórka stała się okazją do zaproszenia niezwykłych gości - górników gazu ziemnego. Podczas wizyty opowiedzieli o swojej pracy, często trudnej i odpowiedzialnej, ale jak bardzo potrzebnej. Prezentowali również minerały i skarby jakie górnicy wydobywają z ziemi. Przestrzegali przed niewłaściwym obchodzeniem się z gazem oraz skutkami emisji dwutlenku węgla. Przedstawili sposoby zabezpieczenia przed zagrożeniami – pokazali urządzenia alarmujące o wypływie gazu.

Największe zainteresowanie wzbudziły czapki z kolorowymi pióropuszami zwanymi czako. Dzieci dowiedziały się, że kolor pióropusza zależy od funkcji jaką górnik pełni np. czako z pióropuszem czerwonym to członek orkiestry dętej. Goście przyszli w czako z pióropuszem białym, co oznacza, że są w dozorze ruchu zakładu górniczego. Natomiast czako z pióropuszem zielonym mogłaby nosić pani dyrektor, gdyż przeznaczone jest  dla dyrektorów generalnych i dyrektorów górniczych. Wszyscy chcieli przymierzyć czako bez względu na kolor pióropusza, każdy im się podobał.

W podziękowaniu za tak ciekawe zajęcia dzieci ofiarowały dyplomy i laurki,     w których wyraziły podziw za pełnienie tak trudnego i ważnego społecznie zadania oraz zrobiły sobie z górnikami pamiątkowe zdjęcie.

Dorota Mykita