Szkoła Podstawowa nr 4 w Przemyślu

ŚWIETLICA SZKOLNA KULTYWUJE TRADYCJE ANDRZEJKOWEW listopadową ciemną noc,
 swój los wywróżę sobie,
 bo wróżby dziwną mają moc,
mówiły mi o Tobie…

Andrzejki to czas wróżb tradycyjnie odprawianych w przeddzień imienin św. Andrzeja, stąd też nazwa tego zwyczaju.  Według dawnych wierzeń nocy tej zawsze towarzyszyła aura tajemniczości. Wierzono, że otwierają się wtedy wrota przyszłości uchylając rąbka tajemnic, szczególnie dotyczących miłości ... Dziewczęta wróżyły sobie w Wigilię św. Andrzeja, a chłopcy kilka dni wcześniej na tzw. Katarzynki.

Dziś wróżby andrzejkowe traktuje się bardziej jako dobrą zabawę niż wyrocznię przyszłości. Są one  pretekstem do spotkań i organizacji wspólnych uroczystości. Dlatego czary i magia, wróżby i zabawy zagościły na cały tydzień w świetlicy szkolnej. Zorganizowane zostały liczne zabawy, wróżono na 1000 różnych sposobów ;-)
 Uczniowie mogli poznać imię swojej przyszłej miłości, dowiedzieć się co oznacza ich data urodzenia, jaki kolor określa ich osobowość,  kim zostaną w przyszłości, a niektórym udało się nawet dowiedzieć, że w przyszłości zostaną właścicielami fabryki czekolady…
Niezwykle magicznym wydarzeniem było wyjście uczniów z klasy I c, II a oraz II b na Andrzejki organizowane przez Muzeum Historii Miasta Przemyśla. W tajemniczych piwnicach muzeum miała miejsce prezentacja multimedialna zawierająca historię Andrzejek i Katarzynek, a momentem niezwykle wyczekiwanym przez dzieci było wróżenie z wosku.
Mieliśmy także możliwość podglądnięcia przy pracy panią konserwator zabytków, która z niezwykłą serdecznością opowiedziała nam o swojej pracy. Za co bardzo dziękujemy.
                                 

   M. Kogut, M. Szewczyk