Niezwykła lekcja

26 października 2018 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z pisarką Renatą Piątkowską autorką ponad trzydziestu książek dla dzieci, laureatką najważniejszych nagród przyznawanych za twórczość dla dzieci, której cztery książki wpisane zostały na „Złotą Listę” Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”.

W tym niezwykłym spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy 6 B wraz z wychowawczynią Panią Urszulą Jurczyszyn-Baran. Spotkanie poświęcone było książce „Wszystkie moje mamy” opowiadającej dzieciom o II wojnie światowej. Mały Szymek, bohater tej historii, prowadzi czytelnika do warszawskiego getta i pokazuje jego obraz z perspektywy dziecka. Wybór książki nie był przypadkowy, bowiem rok 2018 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Ireny Sendlerowej. Autorka przybliżyła najmłodszym postać Ireny Sendlerowej, uhonorowanej tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która podczas wojny uratowała od zagłady dwa i pół tysiąca dzieci. Wraz ze swoimi współpracownikami z organizacji „Żegota” wyprowadziła je z getta i umieściła po aryjskiej stronie w przybranych rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Jednym z uratowanych przez nią dzieci był wspomniany Szymek – główny bohater książki.

Pisarka opowiedziała zasłuchanym czytelnikom o realiach wojennej rzeczywistości, o getcie żydowskim, w sposób bardzo ciekawy opowiedziała uczniom o realiach życia w tamtym-innym świecie. Podawała przykłady, które zestawiła ze współczesnym życiem dzieci, by ukazać prawdziwe oblicze wojny i trudne warunki, w jakich żyli ludzie.

W imieniu całej klasy podziękowania  za tak wspaniałe spotkanie złożyła miłośniczka twórczości Pani Renaty Piątkowskiej i pomysłodawczyni wyjścia na spotkanie  z pisarka-Otylia Ważny uczennica klasy 6b.

Po spotkaniu autorka chętnie rozdawała autografy.

Autor:U.Jurczyszyn-Baran