Światełko pamięci dla tych co walczyli w obronie naszego miasta

„Umarłych wieczność dotąd trwa,

Dokąd pamięcią im się płaci”

Miesiąc Październik to czas przygotowań, zadumy i wspomnień naszych bliskich zmarłych oraz tych, którzy lata temu przelali swoją krew abyśmy My mogli żyć  w niepodległej Polsce. Z tej okazji 18 października 2018r. na Cmentarzu Głównym w Przemyślu przy Grobowcu Orląt Przemyskich, a 19 października na Cmentarzu Zasańskim przy Kaplicy Cmentarnej odbyło się uroczyste uhonorowanie nagrobków odznaczonych Gwiazdą Przemyśla. W uroczystościach na Cmentarzu Zasańskim brała udział p.Dyrektor, nauczyciele oraz delegacja uczniów ze sztandarem szkoły. Obecność związana była m.in. z przyjęciem opieki nad nagrobkiem Adama Franciszka Kończego, którydołączył do grona osób uhonorowanych wwodznaką.Adam Franciszek Kończyto młody osiemnastoletni człowiek, który jako pierwszy w dniu 4 listopada 1918r. zginął w obronie niepodległości naszego miasta.

Ponadto25.10.18r. uczniowie z naszej świetlicy pod opieką p.M.Oleszek i p.M.Lenik, jak co roku przed zbliżającymi się listopadowymi świętami, uporządkowali na Cmentarzu Zasańskimnagrobki nieznanych bohaterów walk o niepodległość naszej Ojczyzny, naszego miasta. Wizytę na cmentarzu ubogaciła obecność prezes Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu, pani Bogusławy Pieczyńskiej, która przyczyniła się do poszerzenia wiedzy i przybliżenia tła historycznego tamtych wydarzeń oraz osoby Adama Kończego- młodego obrońcy naszego miasta. TPPiR w ramach realizacji projektu „Za walkę o niepodległość Ziemi Przemyskiej – odznaczeni Gwiazdą Przemyśla” postanowiło zebrać wszelkie materiały historyczne, zgromadzić dokumentację fotograficzną celem dokonania spisu osób odznaczonych Gwiazdą Przemyśla i uczestniczących w obronie miasta oraz ziemi przemyskiej w latach 1918-1919. W tych okolicznościachmieliśmy też okazję udzielenia wywiadu do TV Rzeszów na temat corocznych porządków miejsc pamięci oraz grobów naszych bohaterów jak również przeprowadzonych przy tych okazjach lekcji patriotyzmu.

Zapalenie zniczy…chwila ciszy…zadumy…z wielką powagą i w skupieniu – to hołd jaki złożyliśmy tym młodym, starszym chłopcom, dziewczętom, którzy oddali swoją młodość, życie naszemu miastu.

Na przemyskim Rynku można obejrzeć wystawę plenerową i publikacje pt. „Za walkę o niepodległość Ziemi Przemyskiej – odznaczeni Gwiazdą Przemyśla.

Niech zasiane ziarno wiedzy historycznej na temat Przemyśla i regionu zbiera obfite plony.

M.Lenik, M.Oleszek