Szkoła Podstawowa nr 4 w Przemyślu

W dereniowym sadzie…

W dniu 21 września 2018r. grupa uczniów ze świetlicy szkolnej wybrała się na wycieczkę do  sadu dereniowego w Huwnikach. Sad znajduje się w gospodarstwie Ryś Podkarpacki. Położone jest ono w obszarze Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego i Natura 2000, a jego domeną są ekologiczne owoce derenia. Na terenie gospodarstwa stworzono również obiekt dydaktyczny do kształcenia w „sprawach mniej znanych roślin owocowych” – oprócz derenia można zobaczyć tu tarninę, głóg, pigwę, jagodę kamczacką i winorośl.

W sadzie przywitała nas pani Ania i pan Remigiusz, którzy opowiedzieli o uprawie drzewek dereniowych oraz o walorach zdrowotnych owoców derenia. Okazało się, że są one bogate w witaminy oraz substancje zapobiegające rozwojowi wielu chorób. Później dzieci  mogły zrywać najdojrzalsze owoce z drzewek w dereniowej alei. Po niezwykle „owocnym” i przyjemnym spacerze dotarliśmy do ekologicznego siedliska. Tu czekały  nas dalsze atrakcje. Gospodarze przygotowali quiz, podczas którego uczniowie rozpoznawali drzewa i krzewy po liściach oraz owocach. Nagrodą  były słoiczki z dżemem dereniowym. Następnie dzieci przeszły do warzywnika, gdzie mogły zobaczyć i posmakować ziół z ekologicznej uprawy. Zachwycały się zapachem i smakiem mięty, melisy, bazylii…

Później przyszedł czas na słodki podwieczorek, na ekologicznych tacach zrobionych z otrębów, pojawiły się kanapeczki z przepysznym słodko-kwaskowym dżemem z owoców derenia. Produkt ten wytwarzany jest przez właścicieli gospodarstwa bez użycia maszyn oraz bez dodatku sztucznych konserwantów. Warto wiedzieć, że owoce derenia nadają się również na marmoladę, galaretki, soki i herbatki, pesto oraz zdrowotne nalewki. Podczas pobytu w sadzie dzieci znalazły także czas na zabawę w berka, chowanego i grę w piłkę. Słońce, piękne widoki oraz zielona, ekologiczna przestrzeń sprawiły, że wycieczka zostanie na długo w pamięci zadowolonych uczestników!

Serdecznie dziękujemy pani Annie Wojciechowskiej i panu Remigiuszowi Rybienikowi za gościnność i ciepłe przyjęcie!