Projekt eTwinning 2018

Od lutego 2018 roku uczniowie klasy 5 b biorą udział w ogólnopolskim projekcie eTwinning, który włącza się w obchody 100 -lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Listy do Stulatki. Sto lat Wolności

CELE

Uczniowie:
- utrwalą formy wypowiedzi: list, życzenia, dedykacja, wywiad,
- przypomną sobie fakty historyczne związane z drogą Polaków do niepodległości,
- przeanalizują ostatnie stulecie, dobre i złe wydarzenia w historii Polski; fakty, osoby, osiągnięcia, z których jesteśmy dumni i znani na świecie,
- napiszą pracę o charakterze międzyprzedmiotowym, sięgając do literatury, historii, sztuki oraz odwołując się do historii swojej rodziny i „małej ojczyzny”,
- poznają historie zapisane w listach rówieśników,
-zagrają w gry edukacyjne,
-napiszą życzenia lub dedykację,
-nagrają lub zapiszą wywiad z wybrana osobą na temat historii ostatniego stulecia.

POSTĘP DZIAŁAŃ

1. Znalezienie partnerów do projektu. Założenie projektu. (luty 2018)
2. Pisanie listów w formacie a4 i wysyłanie ich do założyciela projektu. Listy muszą być pisane ręcznie, mile widziany jest ładny papier listowy, nie mogą być dłuższe niż jedna strona a4. Z jednej szkoły zostaną wybrane trzy najlepsze prace. (marzec – maj 2018)
3. Założyciel projektu wraz ze swoimi uczniami tworzy z otrzymanych listów księgę pamiątkową, która zostanie w ich szkole. Dodatkowo skanują otrzymane listy i tworzą z nich prezentację, którą umieszczają na TwinSpace dla partnerów projektu. Partnerzy mogą wydrukować listy i zrobić własną księgę. (czerwiec 2018)
4. Działania wspierające realizację projektu:
a) udostępnienie uczestnikom projektu padletu ”Życzenia i dedykacje dla dostojnej Jubilatki”, na którym będą mogli umieszczać życzenia lub dedykacje do własnoręcznie wykonanych jubileuszowych prac plastycznych (https://padlet.com/w_marzanka/b7uw2ju8hpjt)
b) stworzenie quizów i gier edukacyjnych związanych z historią Polski 1918-2018 oraz językiem polskim
c) przeprowadzanie przez uczestników projektu i publikowanie wywiadów z ludźmi, którzy pamiętają ważne dla niepodległej Polski wydarzenia

SPODZIEWANE REZULTATY

1. Produktem końcowym będzie oryginalna jubileuszowa księga pamiątkowa upamiętniająca stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz księga w postaci prezentacji elektronicznej.
2. Uczniowie poszerzą swoją wiedzę na temat ostatniego stulecia widzianego z perspektywy rówieśników.
3. Księga zostanie wyeksponowana dla gości, jacy odwiedzą szkoły podczas obchodów jubileuszowych w listopadzie 2018.
4. Padlet pamiątkowy z życzeniami i dedykacjami.
5. Powstanie zestaw tematycznych gier edukacyjnych.
6. Uczniowie utrwalą różne formy wypowiedzi: list, życzenia, dedykacja, wywiad.