• Do wakacji: -2 dni

Rozwój, a malejące zasoby czystej wody – warsztaty w świetlicy

Nasz  współczesny świat ciągle się rozwija. Powstają nowoczesne produkty i technologie, jednocześnie zanieczyszczane jest środowisko naturalne. Wszystkie skarby natury, a w tym słodka i czysta woda - pozyskiwane są w nadmiarze. W celu kształtowania postaw proekologicznych co roku w świetlicy organizowane są warsztaty przygotowujące do obchodów Światowego Dnia Wody.

W pierwszych dniach marca 2018 r. dwukrotnie gościliśmy w świetlicy p. Agnieszkę Szybiak -  pracownika  Państwowego Gospodarstwa Wodnego – Wody Polskie w Przemyślu. W tym roku   pani Agnieszka przeprowadziła zajęcia nt. Rozwój, a malejące zasoby czystej wody. Wzięło w nich udział ok. 70 uczniów z klas I – III. Podczas warsztatów uczestnicy pracowali w grupach, tworząc plakaty pod hasłem:

-„Do czego wykorzystują wodę ludzie, zwierzęta, rośliny ?”

-„Co by było gdyby nie padał deszcz?’’

-„Co by było gdyby zabrakło wody?”

-„Co by było gdyby wyschły rzeki ?”

-„Co by było gdyby nie było oczyszczalni ścieków?”

Wszystkie prace zostały dokładnie omówione. Następnie dzieci wykonały doświadczenie, które miało zobrazować jak rozkładają się zasoby wody na świecie. Podczas ostatniego zadania uczestnicy mieli wybrać sposoby rozsądnego i oszczędnego wykorzystania wody w gospodarstwach domowych. Poprzez ćwiczenia praktyczne uczniowie mogli zapoznać się z problematyką nadmiernego wykorzystania wody na naszej planecie, z przyczynami jej zanieczyszczania i sposobami oszczędzania. Taki sposób nauki bardzo się wszystkim spodobał. Dziękujemy Pani Agnieszce Szybiak  za  dzielenie się wiedzą!

W kolejnych dniach w świetlicy powstały  prace plastyczne na szeroko ujęty temat „wody”. Najciekawsze rysunki zostały wysłane na wojewódzki konkurs zorganizowany przez Arboretum w Bolestraszycach  z okazji Światowego Dnia Wody.

Autor: M. Brzostowska