Code Week 2016

W dniach od 15 do 23 października odbył się Europejski Tydzień Kodowania. To wielkie święto związane z programowaniem obchodzone jest w całej Europie. Celem Tygodnia Kodowania jest upowszechnianie nauki programowania i pokazanie, że kodowaniem może zająć się każdy. Głównym partnerem polskich obchodów tego wydarzenia są Mistrzowie Kodowania.

Szkoła Podstawowa nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego w Przemyślu po raz pierwszy wzięła udział w Code Week Europe.

Uczniowie klasy 4b na zajęciach komputerowych mieli za zadanie stworzenie prostego programu „Jesień z duszkami”, w którym należało utworzyć trzy plansze zawierające miesiące jesienne. Kliknięcie w określonego duszka powodowało wyświetlenie odpowiedniej sceny oraz pojawienie się nazwy miesiąca. Uczniowie klasy 5a tworzyli program „Zima z duszkami”. Uczniowie klas IV – VI na dodatkowych zajęciach komputerowych w ramach programu „Mistrzowie Kodowania” tworzyli własne programy w Scratchu. Za pomocą wcześniej poznanych klocków próbowali zrealizować własne pomysły. Zabawa była wyśmienita. Jej efekty zostały zapisane w szkolnym studio Scratch. Na lekcjach przyrody uczniowie ćwiczyli wyznaczanie kierunków geograficznych układając proste algorytmy. Klasa 4b w ramach zdarzenia „Szukamy skarbu” pomagała kotu w labiryncie dojść do skarbu. Pierwsze dwa zadania polegały na poruszaniu się w gotowych labiryntach. Na koniec chętni uczniowie tworzyli własne labirynty. Klasa 4c w ramach zdarzenia „A jak algorytm” pisała algorytmy do gotowego rysunku. W pierwszym zadaniu dzieci musiały napisać „przepis”, który umożliwiał narysowanie tego rysunku. W drugim zadaniu uczniowie tworzyli własne rysunki i pisali do nich algorytmy. W ten sposób również bez komputera poznawali tajniki algorytmów.