Odwiedzamy zwierzaki z lecznicy ADA

5 października 2017 r. uczniowie z grup świetlicowych klas IIa, IIIci  III d wraz z wychowawcami świetlicy szkolnej – MarzenąLenik i Beatą Chodorowską - Mytnik wybrali się na wycieczkę do lecznicy weterynaryjnej oraz Centrum AdopcyjnegoAda. Celem spotkania było: poznanie specyfiki pracy weterynarza, kształcenie podstaw humanitarnych w stosunku do zwierząt, uświadamianie, że zwierzęta, tak jak i ludzie, są istotami żywymi, które też chorują i cierpią oraz wymagają pomocy i leczenia.

Lekarz weterynarii, p.Radosław Fedaczyński, opowiedział o sposobach pielęgnacji zwierząt domowych oraz o codziennej pracy weterynarza. Zaprezentował podstawowy sprzęt lekarski używany w jego pracy.Uczniowie dokładnie obejrzeli „ochronkę” dla dzikich zwierząt, lecznicę, gabinet weterynaryjny. Dzieci poznały narzędzia medyczne potrzebne i niezbędne do badania zwierząt. Z wielkim zaciekawieniem oglądały wszystkie pomieszczenia kliniki wraz z ich wyposażeniem. Ogromne wrażenie zrobiła sala operacyjna i profesjonalny sprzęt medyczny.

Zwierzęta do przemyskiego ośrodka trafiają często połamane, pobite, z powykręcanymi nogami, z przestrzelonymi skrzydłami. Wiele z nich przeszło trudne operacje, zabiegi, które uratowały im życie. Większość udało się oddać do adopcji, ale są i takie, które nadal czekają na nowy dom. Dzieci trzymające na własnych rękach porzuconego szczeniaka doskonale zrozumiały konieczność niesienia pomocy cierpiącym i chorym zwierzętom. Uratowaćzwierzę to ogromna radość i satysfakcjadla wszystkich!

Lecznica "Ada" w Przemyślu ma wielu nietypowych pacjentów, m.in. małpkę, papugę z depresją i bociany-inwalidów, żurawia, orła, sarenki i wiele innych potrzebujących pomocy. Z otwartymi ustami słuchaliśmy kolejnych opowiadanych przez pana Radosława historii poszkodowanych przez los zwierzaków.Troszcząc się o bezdomne i pokrzywdzone zwierzęta dzieci przekazały karmę podopiecznym „ochronki”.

Składamy serdeczne podziękowania dla Pana Radosława Fedaczyńskiego i pracowników lecznicy za miłe przyjęcie i poświęcenie nam cennego czasu.

Autor: Beata Chodorowska – Mytnik