Warsztaty z robotyki

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ks. Jana Twardowskiego w Przemyślu w dniu 6 maja 2017 r. wzięli udział w warsztatach z robotyki, realizowanych w ramach grantu przyznanego na ten cel przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Warsztaty obejmowały dwanaście godzin lekcyjnych. Celem warsztatów było upowszechnienie informacji o walorach edukacyjnych nauczania robotyki w szkołach, szczególnie istotnych przy rozwijaniu u uczniów kompetencji komputacyjnych, co w tym roku objęte jest priorytetem Ministra Edukacji Narodowej. Na zajęciach uczniowie poznali projektowanie i budowę autonomicznego robota, który przemieszcza się i mierzy przebytą odległość, szybkość, potrafi pokonywać wzniesienia oraz programowanie silników za pomocą wbudowanego czujnika obrotów. Kolejne zajęcia odbyły się 28 maja 2017 r. W tym dniu uczniowie poznali projektowanie i budowę autonomicznych systemów, które wykonywały skomplikowane zadania. Wytworzone systemy identyfikowały problemy i rozwiązywały je za pomocą poszczególnych modułów. Ostatnie zajęcia miały miejsce 10 czerwca 2017 r. Program obejmował zapoznanie uczniów z przykładowymi konstrukcjami, na których można oprzeć inspirację w tworzeniu własnych robotów oraz wykorzystanie gotowej instrukcji, aby dowiedzieć się, jak mają ze sobą funkcjonować mechanizmy, a także doskonalenie kompetencji kluczowych wspierających pracę inżynierską w odniesieniu do nauk ścisłych - matematyki i fizyki.

Autor: Jadwiga Ciepiela